RİBONLAR

Ribonlar :

  • Wax Ribonlar : Bu tip ribonlarda yüksek oranda wax (balmumu) kullanılır. Karışımında karbon, reçine, bazı kimyasallar ve balmumu bulunur. Çabuk erimesi için %98 balmumu ve %2 reçine kullanılır. Kullanılan wax miktarı ribonun erime derecesini ve dolayısıyla baskı yapılabilmesi için gerekli enerji miktarını belirler. Kuşe ve Vellum kağıt gibi malzemeler üzerine baskı için kullanılmaktadır. Söz konusu malzemelerle Kargo etiketi, ürün etiketi, barkod etiketi vs, gibi uygulamalarda kullanımı uygundur.
  • Wax/Resin Ribonlar : Wax ribona kıyasla resin (reçine) oranı artırılmıştır. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, balmumu ve reçine kullanılır. Erimesini geciktirmek için %30 wax (balmumu) ve %70 resin(reçine) kullanılır. Baskı kalitesi wax ribonlara göre daha yüksektir.Sentetik malzemeler üzerinde kimyasal ve dış şartlara karşı dayanıklı  baskı alabilmek mümkündür. Alkol testinde çıkar. Tarımla ve sağlıkla ilgili uygulamalar için idealdir. Standart kağıtlar, baskılı kağıtlar, çeşitli etiketleme kağıtları, sentetik kağıtlar, Pet, PE, PP ve PVC gibi malzemelerde rahatlıkla kullanılmaktadır. Baskı yapılan makinenin marka ve modeline göre, flat ve near edge olmak üzere iki ayrı türü vardır.
  • Resin Ribonlar : Aşınmaya , kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak , genellikle endüstriyel amaçlı uygulamalar için uygundur. Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara uygun tip resin ribondur. Alkol testinde çıkmaz. 150°C’ye kadar dayanıklıdır. Resin ribonla ; polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Resin ( reçine ) oranı  %98 ve wax (balmumu ) oranı  %2 ‘dir.

Endüstriyel resin ve Tekstil resini olmak üzere iki çeşittir. Ricoh markasının resini olan D110A en çok tercih edilen üründür. Stoklarımızda mevcuttur.